Tilbud!

Morsø 2140

Den oprindelige pris var: 17.499,00 kr..Den aktuelle pris er: 15.899,00 kr..

Morsø 2140. Brændeovn med ekstra bredde og store ruder.

Specialdesignet brændeovn med egernmotiv
Morsøs 2140 ovn er tegnet af designeren Robin Levien fra det kendte engelske designfirma Queensbury, Hunt & Levien (London). 2140 er en konvektionsovn, som findes med egernmotiv.

Morsø 2140 støbejernsbrændeovn er velegnet som boligens primære varmekilde. Brændeovnen har et ekstra bredt brændkammer, som betyder at der kan bruges store brændestykker. Lågerne er udstyret med store glasruder, som giver et flot udsyn til ilden. Morsø’s forbrændingssystem med rudeskyl sikrer, at glasset altid er rent ved korrekt fyring.

Effektiv brændeovn

Ovnen er udstyret med rysterist, askehylde og askeskuffe, som gør det nemt at fjerne aske og rengøre ovnen. Ovnen er velegnet til både træ og briketter, og ved effektiv fyring kan den opvarme op til 120 m2 boligareal.

• Aftageligt håndtag

Tjek nederst på siden for diverse tilbehør til denne ovn.

Delbetaling
528 kr. pr. måned
24
36
48
60
Ved et samlet kreditbeløb på 15.899 kr. over 36 mdr.: Månedlig ydelse 528 kr. Samlede kreditomk. 3.078 kr. Samlet tilbagebetaling 18.977 kr. Debitorrente (fast) 0,00%. ÅOP (forudsat betaling via Betalingsservice) 12,55%. Der er fortrydelsesret.
Varenummer (SKU): 64241021 Kategorier: , ,

Beskrivelse

Specifikationer

  • Vægt 120 kg.
  • Nominel effekt 6 kW
  • Varmeeffekt 3 – 7 kW
  • Opvarmer 45 – 105 m2
  • Brændkammerbredde 42 cm
  • Højde 80,5 cm
  • Bredde 57 cm
  • Dybde 49 cm
  • Bagkant til tophul center 14,5 cm
  • Højde bag center 69 cm
  • Afstand brændbart hjørnemontering: side 10 cm
  • Afstand brændbart: side 40 cm, bag 15 cm

Yderligere information

Vægt 120000 g